1.06.2014

niedziela
godz. 18:00
Wstęp wolny
Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, sala koncertowa, budynek E, pl. Jana Pawła II 2

MENTOR I UCZEŃ


Andrzej PanufnikIII Kwartet smyczkowy „Wycinanki“
Piotr Czajkowski - Sekstet smyczkowy d-moll op. 70 „Souvenir de Florence“
***
Felix Mendelssohn-Bartholdy - Oktet smyczkowy Es-dur op. 20

Christian Danowicz – skrzypce
Michał Micker – altówka
Marcin Misiak – wiolonczela
Studenci Akademii Muzycznej  im. K. Lipińskiego we Wrocławiu

Utwór w prezencie – kto nie chciałby dostać takiego podarunku? Jedno z najważniejszych dzieł Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Oktet smyczkowy Es-dur, powstało właśnie jako upominek dla mentora młodego muzyka. Zaś sekstet Piotra Czajkowskiego „Souvenir de Florence“ miał pocieszyć schorowaną dobrodziejkę kompozytora.

Błyskotliwy, pełen młodzieńczego wigoru, po prostu doskonały – tak krytycy określili oktet skomponowany przez zaledwie szesnastoletniego Mendelssohna na urodziny jego przyjaciela i zarazem nauczyciela skrzypiec, Eduarda Rietza.

Gdyby sugerować się tytułem „Souvenir de Florence“, można by pomyśleć, że Piotr Czajkowski niewiele zapamiętał z pobytu w stolicy Toskanii, bo Sekstet smyczkowy d-moll nie jest inspirowany muzyką włoską. Faktycznie, kompozytor napisał go tuż po powrocie z Florencji, jednak zatytułował niejako na siłę, bo utwory o konkretnych nazwach lepiej się sprzedawały i wydawcy partytur często dopisywali tytuły samowolnie. W rzeczywistości kompozytor od dawna przymierzał się do napisania sekstetu, a dodatkowym impulsem do pracy stała się choroba jego protektorki, Nadieżdy von Meck. Dzieło, wymagające zaledwie sześcioosobowego składu muzyków, mogło być z powodzeniem wykonane w mieszkaniu schorowanej miłośniczki kameralistyki.

Z souvenirami kojarzą się także polskie wycinanki ludowe, które zainspirowały Andrzeja Panufnika do stworzenia III Kwartet smyczkowego „Wycinanki“. Pięć części – różnych pod względem charakteru, wyrazu i trudności technicznych – jest jak pięć różnych w kolorze i kształcie wycinanek. Utwór urzeka przejrzystością inspirowaną geometrycznymi kształtami misternych wyrobów ludowych.

Koncert wpisuje się w obchody stulecia urodzin Andrzeja Panufnika. Studentów Akademii Muzycznej poprowadzą ich pedagodzy, wybitni artyści, kameraliści z Leopoldinum: Christian Danowicz, Michał Micker i Marcin Misiak.

 

Wrocławska Orkiestra Kameralna LEOPOLDINUM

Andrzej Kosendiak dyrektor naczelny
Ernst Kovacic dyrektor artystyczny

Organizator Leo Festiwal

Miasto Wrocław Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urząd Marszałkowski WojewĂłdztwa DolnoslaĹ›kiego Wrocław 2016 | europejska stolica kultury
 
DWÓJKA - Polskie Radio PR 2 TVP Wrocław The Visitor Radio Wrocław Radio RAM KULTURA ONLINE PIK Wrocław Wrocław tuWroclaw.com